Blogi

Aug. 7, 2017

Suvepuhkuse jooksul jõudsin veelgi natuke nokitseda. Nimelt sattus minu juurde üks väga vana puidust kirst (ei ole ta riidekirstu müütu ega midagi). Tegemist on kirstuga, mis on umbes tooli kõrgune ja lameda kaanega ning nii kui ma teda nägin, teadsin ma,  et eip teda ma jätta saa ning tarvis teine korda teha. Eelnevalt oli see värvitud rootsi punaseks. Et alustada aga teise restaurerimist, tuli eelnevalt võtta lahti sangad ja hinged, et oleks võimalik saavutada pari tulemus.

Ning pole jubedamat värvi kui vanast ajast pärit rootsi punane, kuna see sindrinahk ei tule hästi maha. Lihvinis ma lihvisin, kuid selle värvi maha saamiseks võttis aega terve päev. Järgnevalt sai kirstuke üle pintseldatud koide ja seente tõrje vedelikuga. Peale seda kuivas teine nii umbes 24 tundi.

Peale värvi maha saamist oli aeg teist paheteldada puitpahtliga, kuna eelnevalt oli ta kamorkas seisnud ning sellest tulenevalt olid tapid lahti ning kohati vajasid ka kulumisäljed ja muud täked katmist. Kokku pahteldasin ma teist 5 korda. Pahteldamine, selle kuivamine ja lihvimine ning uuesti pahteldamine võttis vas aega 4-5 päeva.

Lõpuks sai ta korralikult üle lihvitud ning akrüülitud (nii seest kui väljast). Peale ööpäevast kuivamist, õlitasin kirstu linaõliga üle ning lihvisin siliivapaberiga (seest ja väljast). Taas kuivas ta ühe ööpäeva ning sellele järgnevalt sain ta sooja seebivee ja mikrofiiber lapiga ära puhastatud. 

Härra kinnitas kirstule uue hinged ning rõnga kirstu avamiseks ing minu poolt eelenvalt roostes puhastatud samad vanad sangad.

Ja nii mul oni nüüd magamistoas pisike kirstuke voodipesule.

Aug. 6, 2017

Puhkuse ajal sai siin nokitsetud nii mõningategi asjade kallal. Üks nendest oli vana puidust "lillepott", tõenäoliselt pärit kuskilt 60. aastatest. Mina aga teda lillepotina kasutada ei raatsi, kuna tegemist nii vana ja ka minu silmade jaoks ilusa asjaga. 

Sellest tulenevalt sai ta korralikult puhtaks küüritud (kuna oli seisnud aastakümneid kamorkas peidus). Sellele järgnevalt taldlihvijaga ja ka käsitsi üle lihvitud, õlitatud linaõliga ning taas üle käidud vesiliivapaberiga, et saada võimalikult sile ja siidjas tulemus ning et ta midagi kinni ei haagiks. 

Peale õlitamist ja lihvimist, sai rauast võrud ära puhastatud roostest ning lastud potil päikse käes kuivada. Kuid kuna tegemist on võrdlemisi vana tünnikesega (ma ei tea mis selle kohta öelda :D), siis esimese raksuga vajusid võrud peale puhastamist ja lihvimist alla, õnneks Härra Miller tuli siinkohal appi ning kinnitas need taas õigetesse kohtadesse.  Umbes 24 tunni pärst pesin ta sooja vee ja nõudepesu vahendiga üle ning lasin taas ära kuivada. 

Ning lõpptulemuse on mul nüüd puidust tünnike elutoas, kuhu sisse saan ma panna kõik tegid ja bleedid, et elutoas oleks õudsam telekat vaadata. 

Aug. 5, 2017

Puhkus on nüüd läbi ning taas peab tööl käima. Sgimist on ka olnud kohutavalt. Mitmed puutöö projektid jooksevad samal ajal ning ka üldist majapidamist. Vahepeal jõudsin isegi maasikamoosi keeta, kurkide hapendamise ja marineerimisega peab ootama, kuna kurgid on veel väiksed.

Puutöö projektidest on pooleli magamistoa kapiuksed, aken, võimasin, laud, kolmas öökapp, telekalaud ning trepialune kapp. Samuti ootavad järjekorras eel 2 akent ning välisuks. Seega hullumeelne tempo on peal.

Töö kõrvalt omandan ma ka eel ratsutamisteraapia-alaseid teadmisi, mis omakorda pärsib aega. 

Täna oli huumorinurk minu püüdlused lihvida võimasinat ja öökapikest. Nimelt täna on siin Läänemaal seda laadi ilm, et 10 minutit paistab päike, 20 minutit sajab paduvihma, tuuline on ka. Ja mina siis usinalt ja tragilt muudkui tarin lihvimiseks  asjad õue, jõuan 2-5 minutit lihvida ja siis jooksuga tarin asjad kuuri või garaaxi tagasi. Peale 4 katset andsin alla. Lihtsalt ei le sellel asjal niiviisi mõtet. Hetkel ei ole meil ka kohta, kus otseselt varju all olles lihvida ja puutööd teha, kuna kuuris on puud, küünis ei ole see võimalik (hein) ning garaaz on niigi segamini ja puitu täis ning peagi tuleb seda koristama hakata.

Täna panid Härrad akent vanaema tuppa ette. Kõige hirmsam hetk on see, kui sa vaatad, kuidas keegi lõikab hingele pesa aknaraami sisse ja siis kruvib need kinni. Mis sest, et ma tean, et kruvi ei ulatu pakettklaasini, aga ikka on hirm, et äkki läheb katki ja siis on kogu nädalate pikkune töö pekkis. 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et oleme see suvi võtnud liiga suure suutäie puutöö valdkonnas, kuna nagu näha, tööd on tapvalt ja see otsa nagu ka ei taha lõppeda. Positiivne on see, et vannitoa saime nüüd lõplikult valmis ning eks sellest ma kriblan varsti. 

Eile tegime Emaga ratsutamisteraapiat, kui hobuse puhastamise ajal sõna otseses mõttes sittus nii mulle kui ka emale pähe lind. Jään ootama siis seda rikkust, mis peaks tulema :D. 

PS: pole kõikse meeldivam asi, mida peast välja pesta.

Jul. 19, 2017

Kuna peeglilaud oli komplektis öökapikesega, sai seegi vanaema jaoks korda tehtud. Nii nagu peeglilauagi puhul sai lihvitud pinda ning siis üle värvitud ja üle lakitud. Ega muud suurt miskit.

Värvimisega on nii, et me kasutame akrüüle ning segame silmajärgi vastavad värvid kokku, aga kuna me seda nii ammu juba teinud, et  silmajärgi segades läheb juba päris hästi ning üldiselt värviga ei eksi. Eks asi ole ka sellest, et meil enamus mööbel ja uksed jms seda värvi. 

Ja nii nagu peeglilauaga, ei olnud meil võimalik spooni päästa ega ka üle spoonida öökapi. KUi kunagi tulevikus tarvis uuesti korrastada neid, siis saab vast vaadata, kas meil on võimalik spoonida teist ning kas ka meil oskuseid on. St Härra Milleril vast on, mina isiklikult ei kujuta absoluutselt ette, mid spoonimine endast kujutab. 

Jul. 19, 2017

Nagu teada, kolis meie juurde maikuus vanaema. Sellest tulenevalt on talle ka mööblit vaja oma tuppa. Ning kuna meil siin igatsugu vanaaegset mööblit on, siis sai käsile võetud peeglilaua korda tegemine. 

Peeglilaud kuulus minu vanavanaemale, peaks olema 40.-50. tehtud. Selline tüüpiline spoonitud mööbel. Kuid kuna kahjuks spoon on nii kahjustunud ning meil ei olnud võimalik uuesti spoonida kappi, sai see üle lihvitud, värvitud ning lakitud. Nüüd peame ainult leidma ustele nupud ning tellim õiges mõõdus klaasid. Aga selline ta on.